Studie IBM: Ředitelé IT neodpovídají jen za informace, ale především za inovace


Praha, Česká republika - 10 IV 2014:

Podle C-suite Study se IT oddělení ve velké míře podílí na transformaci společností. Řešení, která vznikají na pracovních stolech IT odborníků, pomáhají firmám lépe fungovat. A nejde jen o technické otázky – informační technologie v dnešní době inovují nejen produkty, ale i samotné obchodní modely.

Ve studii zaznělo, že písmeno ,I‘ v titulu CIO znamená ,Information‘, ale můžeme ho vykládat také jako ,Innovation‘. Podle mě mají CIO v dnešní době novou roli, a to je Chief Innovation Officer, protože k většině inovací dochází právě v oblasti IT nebo jejím prostřednictvím,“ vysvětlil Jan Kleindienst, Chief Technologist IBM Česká republika, na prvním ze série setkání VIP Open Fora určeném manažerům IT.

Jan Kleindienst očekává, že nedoceněné postavení IT ředitelů se bude zlepšovat. Informace se dnes podle něj proměnily v surovinu, jakýsi přírodní zdroj, který nemizí, ale naopak narůstá, a který je možné těžit, rafinovat a využívat v náš prospěch. Jedním z hlavních trendů v IT jsou v současnosti kognitivní systémy, které rozumí přirozenému jazyku, zpracovávají data v reálném čase, a tak slouží jako informační asistenti v nejrůznějších sektorech.

Účastníci C-suite Study z řad šéfů IT se chtějí zaměřit na zákazníka a zlepšit jeho zkušenost ve všech fázích interakce s firmou. Důležité přitom je, aby firemní komunikace se zákazníky byla co nejosobnější. S její pomocí firma získá lepší představu o preferencích svých klientů a poznatky využije v dalším strategickém plánování. Konkrétně pak dva ze tří šéfů IT hledají způsoby, jak využít cloud computing a nástroje na sociálních sítích, aby vyšli vstříc přáním zákazníků. Téměř čtyři pětiny IT manažerů plánuje investovat do nových technologií potřebných pro analýzu zákaznických dat. Ty jim pomohou přeměnit tvrdá data v opravdové porozumění.

VIP Open Forum:

Více informací o platformě a novinky ze setkání ředitelů najdete na webu platformy vipopenforum.cz. Sledujte také náš blog a hashtag #IBMVIP.

IBM Global C-Suite Study:

Global C-suite Study se v roce 2013 zúčastnilo přes 4 000 ředitelů a ředitelek v šesti klíčových manažerských pozicích. Svými odpověďmi do studie unikátně přispělo také 88 českých top manažerů a manažerek. První výsledky studie IBM představila v říjnu loňského roku, v letošním roce studie přináší detailní pohled ředitelek a ředitelů v jednotlivých rolích včetně jejich názoru na situaci v jejich odvětvích. Více o studii se dozvíte zde.

Šéfové IT už nestojí nenápadně v pozadí, jejich zapojení do vedení firmy se zvyšuje. Tak je možné shrnout zjištění globálního průzkumu IBM C-suite Study, kterého se mezi více než 4 000 top manažerkami a manažery účastnilo také 1 656 IT ředitelek a ředitelů. Vhled, odborné zkušenosti a názory šéfů IT mají na strategické směřování firem nebývalý a nepostradatelný vliv. Účastníci průzkumu IBM z řad šéfů IT proto očekávají, že do roku 2018 budou hrát klíčovou roli při naplňování strategických firemních vizí.
Související informační kanály XML
Témata Informační kanály XML
Analytics
Business partners
Corporate
Research