Pomáhejte léčit nebo objevovat nové hvězdy pomocí svého chytrého telefonu


Armonk, New York - 22 VII 2013: Vůbec poprvé mohou majitelé chytrých telefonů a tabletů s operačním systém Android „darovat” přebytečný výpočetní výkon pro vědecké účely. Díky němu mohou vědci po celém světě v rámci projektu World Community Grid, jehož partnerem je IBM, urychlit například výzkum léků proti AIDS či neznámých hvězd zvaných pulsary.

World Community Grid poskytuje vybraným projektům volný výpočetní výkon ve chvílích, kdy přístroj majitel nepoužívá. Umožňuje tak lidem i organizacím podporovat prakticky bez námahy vědecké bádání a vědcům zase dává k dispozici vysoce výkonné, globálně distribuované počítače.

Pro využití mobilních zařízení byl modernizován specializovaný software vyvinutý na Kalifornské univerzitě v Berkeley s názvem Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (BOINC). Ten si mohou z e-shopu aplikací Google Play stáhnout majitelé zařízení využívajících operační systém Android 2.3.3. nebo vyšší. Pak už jen stačí vybrat projekt, do něhož by chtěli přispět.

Aby se zachovala výdrž baterie, minimalizovalo se vybíjení a zabránilo využívání volných dat v rámci internetových mobilních tarifů, budou chytré telefony a tablety s nainstalovaným programem BOINC provádět výpočty pouze za určitých podmínek. Musí být v danou chvíli nabíjeny, baterie musí mít kapacitu přes 90 % a telefon musí být připojen k internetu pomocí Wi-Fi. Toto základní nastavení programu BOINC pro Android lze pak individuálně dodatečně upravit. Program samozřejmě garantuje bezpečnost všech dat uložených v zařízení.

Prostřednictvím World Community Grid přispělo na vědecké projekty už více než 2,3 milionu počítačů vlastněných 600 000 uživateli a institucemi. Výsledkem je jeden z nejrychlejších virtuálních superpočítačů na světě. World Community Grid vytvořený a spravovaný IBM podpořil už 22 projektů. Od svého vzniku v roce 2004 poskytl vědcům zdarma 750 000 let výpočetního času.

Původní tiskovou zprávu v anglickém jazyce naleznete zde.

Související informační kanály XML
Témata Informační kanály XML
Corporate
Smarter Planet