Analýza velkých dat od IBM obohacuje návštěvy ZOO či muzea


Armonk, New York - 19 VI 2013: Společnost IBM zahájila spolupráci se zoologickou zahradou a akváriem Point Defiance Zoo & Aquarium (PDZA) a muzeem History Colorado Center, které budou využívat analytické nástroje IBM na zpracování velkých dat.

PDZA díky technologii IBM Big Data Analytics obohacuje prohlídku pomocí dat získaných z mobilních zařízení a sociálních médií. Online prodej vstupenek se tak zvýšil o více než 700 % a do konce tohoto roku se dle odhadů zvýší ještě o další čtvrtinu. V celém areálu PDZA je zaměstnáno pouze 80 pracovníků na plný úvazek, přitom jde o jediné místo na severozápadním tichomořském pobřeží, kde provozují zoologickou zahradu a akvárium v jednom.

Každý den vznikají záznamy s miliony dat o návštěvnících, jejich preferencích či zájmech o iniciativy na ochranu přírody. Významným zdrojem zpětné vazby zákazníků jsou také sociální média jako například Facebook, které odhalí, co se návštěvníkům líbí a nelíbí, i další zpětnou vazbu na provoz zoo. PDZA potřebovala nástroj, který jí pomůže z tak obrovského množství dat vybrat prakticky využitelné informace.

Zaměstnanci zoo nyní používají iPady, díky nimž získávají bezpečný přístup k finančním datům organizace, k informacím o návštěvnosti, o členství v klubu příznivců a o prodeji. Díky analýze online prodeje můžou například srovnat, v kterou denní dobu lidé nejčastěji reagují na speciální nabídky. Po analýze dat o prodeji a zájmu byla nedávno nabídnuta promo akce těm zákazníkům, kterým právě končilo členství. Byla jim navržena cílená sleva, pokud si ještě tentýž den členství obnoví. V zoo zaznamenali při této akci 6% úspěšnost, zatímco při běžných kampaních obnovení členství, které se tradičně provádělo poštou, byla návratnost jen 3 %.

Muzeum History Colorado Center zase využívá technologie IBM pro analýzu velkých dat k navýšení tržeb, počtu návštěvníků a k poskytnutí jedinečných zážitků. Zcela nové, ultramoderní muzeum bylo pro veřejnost otevřeno minulý rok. Vystavuje historické poklady státu Colorado v moderních interaktivních expozicích, které jsou navrženy tak, aby přilákaly a uchvátily především rodiny s dětmi. Podobně jako většina kulturních zařízení se i History Colorado Center potýkalo s otázkou, jak s omezeným rozpočtem a zdroji fungovat nejen efektivně, ale také objevit nové způsoby nalákání nových návštěvníků.

Se zavedeným programem potřebovalo centrum získat hlubší porozumění z dat o návštěvnosti, tím účinněji zacílit nabídku a poskytnout rodinným návštěvníkům kvalitnější služby. Ve spolupráci s partnerem IBM, společností BrightStar Partners, začalo History Colorado Center využívat nástroje IBM Big Data analytics současně se zavedením nového systému POS.

Muzeum teď může v reálném čase analyzovat data o prodejnosti vstupenek, prodeji zboží, občerstvení a o členských programech. Lépe tak porozumí tomu, co zákazníci upřednostňují, a mohou rozpoznat prodejní trendy. Kromě toho jsou schopni identifikovat různé vzorce chování spotřebitelů, například určit dobu, kdy se nejvíce nakupuje, nebo zjistit, které exponáty přitahují nejvíce návštěvníků.

Související informační kanály XML
Témata Informační kanály XML
Analytics